Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych w Wielkiej Brytanii obowiązuje od 1 kwietnia 2014 roku.

14 January 2015

Czy dokonałeś już opłaty?

Czy prowadzą Państwo pojazdy ciężarowe, które ważą 12 ton lub więcej? Jeśli tak, od dnia 1 kwietnia 2014 r. przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii, trzeba będzie za nie zapłacić opłatę drogową.

Ile wynosi opłata?

Opłata za każdy pojazd ciężarowy wynosi od 1,70£ do 10£ dziennie (85£ i 1000£ rocznie) w zależności od typu pojazdu, liczby osi i wagi. Można płacić osobno za każdy dzień, lub zaoszczędzić pieniądze płacąc z góry za tydzień, miesiąc lub rok.

Niezależnie od tego, jaki okres płatności Państwo wybierzecie, ważność opłaty zaczyna się o północy (00:00:00), zaś kończy się na sekundę przed północą (23:59:59).

Jak można zapłacić?

Płatności można w prosty sposób dokonać przez Internet, używając karty płatniczej lub kredytowej. Niektóre karty paliwowe również posiadają opcję płatności online.

Powstanie również niewielka liczba punktów poboru opłat drogowych za pojazdy ciężarowe na terminalach promowych i stacjach benzynowych, gdzie będzie można skorzystać z usługi ‘Pay and Go’, płacąc kartą lub gotówką.

Aby dokonać płatności w tak szybki i prosty sposób jak to tylko możliwe, od dnia 17 marca 2014 będzie można założyć konto na opłaty drogowe.

Większość płatnych transakcji płatniczych odbywa się online, ale można je kupić za maksymalnie jeden dzień przez telefon pod numerem 0330 1013725.

Kto musi uiszczać opłatę drogową?

Opłata drogowa może być uiszczana przez Państwa, Państwa firmę lub agenta ds. rezerwacji. Do Państwa obowiązków jednakże należy sprawdzenie, czy opłata za pojazd jest ważna, za każdym razem gdy wjeżdżacie Państwo na teren Wielkiej Brytanii. Będą Państwo mogli to zrobić w szybki i łatwy sposób przez Internet.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę?

Jeśli nie zapłacili Państwo pełnej opłaty za swój pojazd, system automatycznego rozpoznawania numerów rejestracyjnych, kontrolerzy na promie oraz inne służby kontrolne wyślą organom ścigania ostrzeżenie w momencie, gdy wjedziecie Państwo na teren Wielkiej Brytanii. Będą Państwo musieli zapłacić karę w wysokości 300£ na miejscu (na poboczu). Jeśli nie mogą Państwo zapłacić grzywny, pojazd zostanie skonfiskowany, co może poważnie zakłócić harmonogram dostaw i pociągnąć za sobą dalsze koszty.

Aby otrzymać uaktualnione informacje proszę wypełnić poniższy formularz